Wybory

Wybory 2022

Walne Zgromadzenie Delegatów PTBNiDT SIMP, w dn. 05.05.2022 roku w Warszawie wybraÅ‚o na Prezesa PTBNiDT SIMP
 

dr hab. inż. Tomasza Chady

 

Notka biograficzna dr hab. inż. Tomasza Chady

 

Jest czÅ‚onkiem PTBNiDT SIMP OddziaÅ‚ w Szczecinie. Od 08.05.2014 roku jest Prezesem ZarzÄ…du GÅ‚ównego PTBNiDT SIMP.

 

Tomasz Chady urodziÅ‚ siÄ™ 5 stycznia 1964 roku w Sosnowcu. W latach 1982 - 1987 studiowaÅ‚ na Wydziale Elektrycznym Politechniki SzczeciÅ„skiej. Od trzeciego roku rozpoczÄ…Å‚ studia indywidualne w ZakÅ‚adzie Elektrotechniki Teoretycznej pod kierunkiem Profesora Ryszarda Sikory. Na ostatnim roku studiów w styczniu 1987 zostaÅ‚ zatrudniony w Politechnice SzczeciÅ„skiej w charakterze asystenta stażysty. Wtedy też zaczÄ…Å‚ brać intensywny udziaÅ‚ w badaniach naukowych prowadzonych w ramach centralnych programów badawczych (np. CPBP Nr 2.20 "Algorytmy defektoskopii wiroprÄ…dowej").

Wybrany temat pracy magisterskiej zwiÄ…zany byÅ‚ z zagadnieniami cyfrowego przetwarzania sygnaÅ‚ów i ich wykorzystaniem w diagnostyce maszyn elektrycznych. Studia w zakresie elektrotechniki (specjalność - automatyka) ukoÅ„czyÅ‚ w roku 1987 z wynikiem bardzo dobrym z wyróżnieniem po obronie pracy dyplomowej p.t. "Cyfrowe przetwarzanie sygnaÅ‚ów w zabezpieczeniach maszyn elektrycznych", uzyskujÄ…c tytuÅ‚ magistra inżyniera elektryka.

W 1988 roku zostaÅ‚ mianowany na stanowisko asystenta w ZakÅ‚adzie Elektrotechniki Teoretycznej. ZajmowaÅ‚ siÄ™ gÅ‚ównie tematykÄ… filtracji cyfrowej, ze szczególnym uwzglÄ™dnieniem zagadnieÅ„ zwiÄ…zanych z zastosowaniem filtrów nieliniowych i adaptacyjnych.

W zwiÄ…zku z udziaÅ‚em w projektach badawczych KBN (Grant KBN 3 0258 91 01/p 03 "Weryfikacja metod trójwymiarowej analizy pola elektromagnetycznego" oraz Grant KBN 0334/P4/94/07 "Analiza i identyfikacja stanu struktur przewodzÄ…cych badanych metodami wiroprÄ…dowymi dla potrzeb techniki i biologii") pracowaÅ‚ nad zastosowaniem filtracji cyfrowej w systemach do pomiarów pól elektromagnetycznych. Za dziaÅ‚alność naukowÄ… kilka razy otrzymywaÅ‚ nagrody zespoÅ‚owe Rektora Politechniki SzczeciÅ„skiej.

W dniu 19 grudnia 1996 roku na Wydziale Elektrycznym Politechniki SzczeciÅ„skiej obroniÅ‚ rozprawÄ™ doktorskÄ… p.t. "Cyfrowe systemy identyfikacji przestrzennych rozkÅ‚adów pól magnetycznych". Promotorem pracy byÅ‚ prof. dr inż. Ryszard Sikora z Politechniki SzczeciÅ„skiej. Po obronie pracy doktorskiej otrzymaÅ‚ stanowisko adiunkta.

W tym okresie podjÄ…Å‚ także prace w zakresie testowania struktur przewodzÄ…cych metodami elektromagnetycznymi. Badania dotyczyÅ‚y obiektów dobrze przewodzÄ…cych, jak i też struktur sÅ‚abo przewodzÄ…cych o wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciach zbliżonych do wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci obiektów biologicznych.

Do identyfikacji stanu badanych struktur zaproponowaÅ‚ wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji w postaci neuronowych modeli przetworników wiroprÄ…dowych. IstotnÄ… innowacjÄ… byÅ‚o to, iż podobne modele neuronowe wykorzystaÅ‚ zarówno do rozwiÄ…zania zagadnienia prostego, czyli znalezienia odpowiedzi przetwornika na wadÄ™, jak i do estymacji profilu wady na podstawie sygnaÅ‚ów otrzymanych z przetwornika.

PoczÄ…wszy od kwietnia 1997 roku zostaÅ‚ zatrudniony na jeden rok na stanowisku "Assistant Professor" w Oita University, Faculty of Engineering, Japonia. Badania naukowe w trakcie pobytu w Japonii koncentrowaÅ‚y siÄ™ na tematyce badaÅ„ nieniszczÄ…cych metodami elektromagnetycznymi. W tym czasie zajmowaÅ‚ siÄ™ konstruowaniem nowego typu przetworników i systemów pomiarowych. Jego gÅ‚ównym celem byÅ‚o opracowanie algorytmów umożliwiajÄ…cych identyfikacjÄ™ defektów. Do realizacji tego zadania zaproponowaÅ‚ wykorzystanie zmodyfikowanej metody wieloczÄ™stotliwoÅ›ciowej. Zaproponowana metoda odbiegaÅ‚a w istotny sposób od tych, które dostÄ™pne sÄ… w tradycyjnych systemach. Różnica polega na sposobie generacji wzbudzenia, metodach analizy otrzymanych sygnaÅ‚ów i sposobie prezentacji wyników. Szczególne znaczenie ma zastosowanie spektrogramów do analizy otrzymanych sygnaÅ‚ów. W zakres jego obowiÄ…zków oprócz prowadzenia badaÅ„ naukowych wchodziÅ‚y również wykÅ‚ady dla studentów obejmujÄ…ce zagadnienia sztucznych sieci neuronowych oraz komputerowej analizy obwodów elektrycznych. Po rocznej pracy, kontrakt zostaÅ‚ przedÅ‚użony na kolejny rok akademicki.

Wyniki osiÄ…gniÄ™te w trakcie prowadzonych badaÅ„ naukowych uhonorowane zostaÅ‚y prestiżowÄ… nagrodÄ… "Best Technical Contribution Award" przyznanÄ… w Tokyo, w 1998 roku przez Japan Society of Applied Electromagnetics and Mechanics, którÄ… otrzymaÅ‚ wspólnie z kierownikiem laboratorium, w którym byÅ‚ zatrudniony - Profesorem Masato Enokizono. W tym samym czasie przyjÄ™ty zostaÅ‚ w poczet czÅ‚onków Japan Society of Applied Electromagnetics and Mechanics.

W 1999 roku został nagrodzony dwuletnim stypendium przyznanym przez Science and Technology Agency, Japonia. Stypendium to pozwoliło na kontynuację badań naukowych prowadzonych w Oita University, jak i rozpoczęcie nowych badań w Oita Industrial Research Institute.

W wyniku intensywnych prac nad algorytmami identyfikacji wad materiaÅ‚owych zaproponowaÅ‚ nowÄ… koncepcjÄ™ wieloczÄ™stotliwoÅ›ciowego neuronowego modelu przetwornika wiroprÄ…dowego z przesuwanym oknem. Skuteczność tego rozwiÄ…zania zostaÅ‚a zweryfikowana zarówno na drodze symulacji komputerowych jak i pomiarów przeprowadzonych na defektach o charakterze naturalnym. Nie zawsze jest konieczne wyznaczenie dokÅ‚adnego profilu wady. W wielu przypadkach wystarcza okreÅ›lenie takich parametrów jak gÅ‚Ä™bokość, dÅ‚ugość i szerokość. Dlatego też, zaproponowaÅ‚ algorytm automatycznej klasyfikacji wad. WykorzystaÅ‚ do tego celu czÄ™stotliwoÅ›ciowe charakterystyki ukÅ‚adu czujnik-wada. Opracowany algorytm gwarantuje wysokÄ… dokÅ‚adność i odporność na wpÅ‚yw zakÅ‚óceÅ„ zewnÄ™trznych. W czasie pracy w Oita Industrial Research Institute nawiÄ…zaÅ‚ liczne kontakty z firmami japoÅ„skimi. MiÄ™dzy innymi, byÅ‚ zaproszony do jednego z centralnych laboratoriów badawczych Nippon Steel Corporation w celu przedstawienia referatu na temat wiroprÄ…dowego wykrywania zmian zmÄ™czeniowych w stopach miedzi i materiaÅ‚ach ferromagnetycznych.

DoÅ›wiadczenia uzyskane w Japonii zwróciÅ‚y miÄ™dzy innymi jego uwagÄ™ na konieczność prowadzenia badaÅ„ naukowych w Å›cisÅ‚ej korelacji z przemysÅ‚em, a także na potrzebÄ™ wÅ‚Ä…czenia w nie studentów w możliwie jak najwczeÅ›niejszej fazie studiów. Po czteroletnim pobycie w Japonii, w kwietniu 2001 roku powróciÅ‚ do kraju wznawiajÄ…c pracÄ™ na stanowisku adiunkta w Katedrze Elektrotechniki Teoretycznej i Informatyki.

W roku 2003 obroniÅ‚ rozprawÄ™ habilitacyjnÄ… pt. "WieloczÄ™stotliwoÅ›ciowe algorytmy identyfikacji w ukÅ‚adach defektoskopii wiroprÄ…dowej". Za cykl artykuÅ‚ów na ten temat i monografiÄ™ habilitacyjnÄ… otrzymaÅ‚ prestiżowÄ… NagrodÄ™ WydziaÅ‚u IV Nauk Technicznych PAN. W roku 2005 zostaÅ‚ zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Od tego czasu wypromowaÅ‚ on 3 doktorów i sprawuje opiekÄ™ naukowÄ… nad kolejnymi 4 doktorantami.

W roku 2004 został nagrodzony stypendium Science and Technology Agency, Japan (od 2004-10-01 do 2005-01-31), a następnie w roku 2011 stypendium Japan Society for the Promotionof Science - JSPS (od 2011-08-01 do 2012-01-31).

GÅ‚ówne tematy badaÅ„ naukowych które obecnie prowadzi koncentrujÄ… siÄ™ wokóÅ‚ nastÄ™pujÄ…cych zagadnieÅ„:

  • badanie kompozytów metodÄ… terahercowÄ…,
  • radiografia komputerowa i cyfrowa,
  • badania metodÄ… strumienia rozproszenia z wykorzystaniem wektorowej analizy pola magnetycznego,
  • metoda wiroprÄ…dowa,
  • konstrukcja przetworników elektromagnetycznych,
  • zastosowanie algorytmów sztucznej inteligencji w badaniach nieniszczÄ…cych,
  • algorytmy automatycznej identyfikacji defektów (ADR).

 

W ostatnich latach badania te prowadziÅ‚ miÄ™dzy innymi w ramach krajowych i europejskich projektów badawczo-rozwojowych:

  1. Projekt rozwojowy INNOLOT/I/9/NCBR/2013,
  2. "Zaawansowane techniki wytwarzania kadÅ‚uba silników lotniczych", 2013-2016, (kierownik T. Chady), Projekt rozwojowy 3T10A01430, pt. "SprzÄ™towa realizacja wybranych ukÅ‚adów defektoskopii wiroprÄ…dowej", 2006-2009 (kierownik),
  3. Projekt rozwojowy NR01003706, pt. "Inteligentny system analizy radiogramów", 2009-2012, (gÅ‚ówny wykonawca),
  4. Projekt rozwojowy NN501114136, pt. "Identyfikacja niejednorodnoÅ›ci strukturalnych ukÅ‚adów mechanicznych", 2009-2012 (wykonawca),
  5. Projekt rozwojowy NN510538039, pt. "Badania nieniszczÄ…ce materiaÅ‚ów kompozytowych falami elektromagnetycznymi w paÅ›mie czÄ™stotliwoÅ›ci terahercowych", 2010-2013, (kierownik),
  6. 7 Program Ramowy, akronim projektu: QualiTi, numer kontraktu: 222476, "Development of New and Novel Quality Control System for the Inspection of Titanium Components in Safety Critical Applications in the Aerospace Industry", 2008-2010, (kierownik),
  7. 7 Program Ramowy, akronim projektu: SubCTest, numer kontraktu: 222174, "Development of Novel Non Destructive Testing (NDT) Techniques and Autonomous Robots to be Deployed by Remote Operating Vehicles (ROVs) for the Sub-Sea inspection of Offshore Structure Welds", 2008-2010, (kierownik),
  8. 7 Program Ramowy, akronim projektu: AxleInspect, numer kontraktu 286573, "Development of novel inspection techniques for train axles", 2011-2013, (kierownik),
  9. 7 Program Ramowy, akronimprojektu: HEMOW, numer kontraktu 269202, "Health Monitoring of Offshore Wind Farms", 2011-2014, (kierownik),
  10. 6 Program Ramowy, akronim projektu: FilmFree , (NMP2-CT-2005-515746), "Opracowanie nowej technologii radiografii cyfrowej w celu przeprowadzenia zmian w "tradycyjnie mniej zaangażowanym w badania nieniszczÄ…ce sektorze nadzoru przemysÅ‚owego" z radiografii klasycznej na zautomatyzowanÄ… radiografiÄ™ cyfrowÄ…", (gÅ‚ówny wykonawca).

 

Jest czÅ‚onkiem komitetów naukowych trzech ważnych miÄ™dzynarodowych konferencji naukowych:

  • International Workshop on Electromagnetic Nondestructive Evaluation (ENDE),
  • International Symposium on Applied Electromagnetics and Mechanics (ISEM),
  • International Symposium on Theoretical Electrical Engineering (ISTET) a w roku 2013 byÅ‚ czÅ‚onkiem komitetu naukowego 43. Krajowej Konferencji BadaÅ„ NieniszczÄ…cych.

 

Jako szczególne wyróżnienie należy potraktować zaproszenie do komitetu naukowego najwiÄ™kszej konferencji o tematyce badaÅ„ nieniszczÄ…cych: 19th World Conference on Non-Destructive Testing (WCNDT), która odbÄ™dzie siÄ™ w 2016 roku.

W roku 2010 był Przewodniczącym International Workshop On Electromagnetic Nondestructive Evaluation ENDE, a w 2007 roku Wiceprzewodniczącym International Symposium on Theoretical Electrical Engineering ISTET.

Jest autorem bÄ…dź wspóÅ‚autorem ponad 290 artykuÅ‚ów opublikowanych gÅ‚ównie w miÄ™dzynarodowych czasopismach naukowych bÄ…dź w materiaÅ‚ach znaczÄ…cych miÄ™dzynarodowych konferencji naukowych. ByÅ‚ także wspóÅ‚redaktorem nastÄ™pujÄ…cych monografii:

  • Electromagnetic Nondestructive Evaluation (XVI), NieuweHemweg 6B 1013 BG Amsterdam Netherlands IOS Press BV, ISBN 978-1-61499-353-7, 2014
  • Electromagnetic Nondestructive Evaluation (XIV), NieuweHemweg 6B 1013 BG Amsterdam Netherlands IOS Press BV, ISBN 978-1-60750-749-9, 2011
  • Problemy elektrotechniki teoretycznej i stosowanej, Szczecin, Wydawnictwo Uczelniane Politechniki SzczeciÅ„skiej, ISBN 83-88764-62-4, 2003

 

Od 1998 roku jest członkiem Japan Society of Applied Electromagnetics and Mechanics (JSAEM), a w 2008 roku został członkiem Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE). Jest także członkiem Komisji Nauk Elektrycznych O/Poznań PAN.

Publikacje Tomasza Chady, które ukazaÅ‚y siÄ™ w latach 2012-2013:

  1. Chady Tomasz, Psuj Grzegorz, Kowalczyk Jacek, Spychalski Ireneusz, "Electromagnetic system for nondestructive evaluation of train hollow axles",FENDT2013 : Proceedings of 2013 Far East Forum on Nondestructive Evaluation/Testing : New Technology & Application / Ed. : Changuang Xu, Qinxue Pan - Beijing : IEEE, 2013, S. 29-34. doi:10.1109/FENDT.2013.6635523, Institute of Electrical and Electronics Engineers. Ji'nan, China, June 17-20, 2013.
  2. Chady Tomasz, Psuj Grzegorz, Kowalczyk Jacek, Spychalski Ireneusz, "Inspection of train hollow axles by measuring AC field vector", ISTET 2013 : International Symposium on Theoretical Electrical Engineering : proceedings - Pilsen : University of West Bohemia, 2013, S. IV-41 - IV-42, Faculty of Electrical Engineering, University of West Bohemia, Department of Theory of Electrical Engineering. Pilsen, Czech Republic, 24th - 26th June, 2013.
  3. Chady Tomasz, Frankowski Pawel, "Electromagneticevaluation of reinforced concrete structure" W: Review of Progress Quantitative Nondestructive Evaluation. Vol. 32 B / Ed. : D.O. Thompson, D. E. Chimenti - American Institute of Physics, 2013, S. 1355-1362. - (AIP Conference Proceedings, ISSN:0094-243X; Vol. 1511). - doi: 10.1063/1.4789200, American Institute of Physics. Denver, Colorada USA, 15-20 July 2012.
  4. Chady Tomasz, Psuj Grzegorz, TodakaTakashi, EnokizonoMasato: "Vector magnetic field camera for permanent magnetsinspection",Review of Progress Quantitative Nondestructive Evaluation. Vol. 32 B / Ed. D.O. Thompson, D. E. Chimenti - American Institute of Physics, 2013, S. 1638-1645. - (AIP Conference Proceedings, ISSN:0094-243X; Vol. 1511). - doi: 10.1063/1.4789238, American Institute of Physics. Denver, Colorada USA, 15-20 July 2012.
  5. Chady Tomasz, Frankowski Pawel, "Thermalanalysis of excitation circuit for pulsed eddy current transducer", PrzeglÄ…d Elektrotechniczny, R. 89, nr 8 (2013), s. 313-315.
  6. Chady Tomasz, Sikora Ryszard, "Badania nieniszczÄ…ce: historia, stan obecny i perspektywy rozwoju", PrzeglÄ…d Spawalnictwa, 2013, nr 12, s. 13-15.
  7. Chady Tomasz, Psuj Grzegorz, Liaptsis Dimosthenis, Avramidis Stavros, Castro Ivan, Lobato Kenneth, Hankinson Neil, Gregory Chris, Azpiri Ignacio Ugarte, "Ultrasonic and electromagneticinspections of railway hollowaxels", PrzeglÄ…d Spawalnictwa, 2013, nr 12, s. 37-41.
  8. Goracy Krzysztof, Pilawka Ryszard, Chady Tomasz, Lopato Przemyslaw, "Wykorzystanie promieniowania terahercowego do badania eksploatacyjnych uszkodzeÅ„ kompozytów polimerowych", PrzemysÅ‚ Chemiczny, Vol. 92, nr 3 (2013), s. 362-364.
  9. Lopato Przemyslaw, Chady Tomasz, Sikora Ryszard, Gratkowski Stanislaw, Ziolkowski Marcin, "Full wave numerical modelling of terahertz systems for nondestructive evaluation of dielectricstructures", Compel: The International Journal for Computation and Mathematics in Electrical and Electronic Engineering, Vol. 32, nr 3 (2013), s. 736-747. - doi: 10.1108/03321641311305719
  10. Lopato Przemyslaw, Chady Tomasz, "Pulsedterahertzinspection of non-conducting sandwich composites",Review of Progress Quantitative Nondestructive Evaluation. Vol. 32 B / Ed. : D.O. Thompson, D. E. Chimenti - American Institute of Physics, 2013 - S. 659-666. - (AIP Conference Proceedings, ISSN:0094-243X; Vol. 1511). - doi: 10.1063/1.4789109, American Institute of Physics. Denver, Colorada USA, 15-20 July 2012.
  11. Lopato Przemyslaw, Chady Tomasz, "Badania nieniszczÄ…ce materiaÅ‚ów kompozytowych metoda terahercowÄ…", PrzeglÄ…d Spawalnictwa, 2013, nr 12, s. 101-103
  12. Sikora Ryszard, Baniukiewicz Piotr, Chady Tomasz, Lopato Przemyslaw, Piekarczyk Bogdan, Psuj Grzegorz, Grzywacz Bogdan, Misztal Leszek. "Detection and classification of weld defects in industrial radiography with use of advanced AI methods", FENDT2013 : Proceedings of 2013 Far East Forum on Nondestructive Evaluation/Testing : New Technology & Application / Ed. : Changuang Xu, Qinxue Pan - Beijing : IEEE, 2013 - S. 12-17. - doi: 10.1109/FENDT.2013.6635520, Institute of Electrical and Electronics Engineers. Ji'nan, China, June 17-20, 2013.
  13. Sikora Ryszard, Chady Tomasz, Baniukiewicz Piotr, Grzywacz Bogdan, Lopato Przemyslaw, Misztal Leszek, Napierala Lech, Piekarczyk Bogdan, Pietrusewicz Tomasz, Psuj Grzegorz, "The software application and classification algorithms for weldsradiogramsanalysis", Review of Progress Quantitative Nondestructive Evaluation. Vol. 32 B / Ed. : D.O. Thompson, D. E. Chimenti - American Institute of Physics, 2013 - S. 1104-1111. - (AIP Conference Proceedings, ISSN:0094-243X; Vol. 1511). - doi: 10.1063/1.4789166, American Institute of Physics. Denver, Colorado USA, 15-20 July 2012.
  14. Sikora Ryszard, Chady Tomasz, "Sprawozdanie z wybranych konferencji o tematyce badań nieniszczących", Przegląd Spawalnictwa, 2013, nr 12, s. 11-12
  15. Camerini Cesar Giron, Psuj Grzegorz, Chady Tomasz, Rebello Joao Marcos Alcoforado, "The sigma phase evaluation in duplex stainless steelusing ECT method", Materials Science Forum. - Vol. 721 (2012), s. 65-70
  16. Chady Tomasz, Psuj Grzegorz, Kowalczyk Jacek, Spychalski Ireneusz, "Electromagnetic NDT system for inspection of trainhollowaxles", The 17th International Workshop on Electromagnetic Nondestructive Evaluation : ENDE 2012 - Rio de Janeiro : Federal University of Rio de Janeiro, 2012 - S. 31-32, Federal University of Rio de Janeiro, Metallurgical and Materials Engineering - COPPE Rio de Janeiro, Brazil. Rio de Janeiro, Brazil, July 29th - August 1st, 2012.
  17. Chady Tomasz, Sikora Ryszard, Psuj Grzegorz, Kowalczyk Jacek, Spychalski Ireneusz, "Eddy currenttransducersdedicated for titaniumbilletsevaluation", ElectromagneticNondestructive Evaluation (15) / ed. by : B.P.C. Rao, T.Jayakumar, K. Balasubramanian and B. Raj - Amsterdam : IOS Press, 2012 - S. 219-226. - (Studies in Applied Electromagnetics and Mechanics, ISSN:1383-7281 (Print); 1879-8322 (Online); Vol. 36). - doi: 10.3233/978-1-60750-968-4-219
  18. Chady Tomasz, Lopato Przemyslaw, Szymanik Barbara, "Terahertz and thermal testing of glass-fiber reinforced composites with impactdamages", Journal of Sensors. - Volume 2012, Article ID 954867,14 pages
  19. Chady Tomasz, Goracy Krzysztof, Pilawka Ryszard, Baniukiewicz Piotr, "THZ imaging based catalog of composite materials defects", Review of Progress Quantitative Nondestructive Evaluation. Vol. 31 B / Ed. : D.O. Thompson, D. E. Chimenti - American Institute of Physics, 2012 - S. 1110-1117. - (AIP Conference Proceedings, ISSN:0094-243X; Vol. 1430), American Institute of Physics. Burlington, Vermont, USA, 17-22 July 2011.
  20. Chlewicki Wojciech, Baniukiewicz Piotr, Chady Krzysztof, Brykalski Andrzej, "Identification of the position of objects in three dimensions using anextendedradiography system", International Journal of Applied Electromagnetics and Mechanics, Vol. 39, nr 1-4 (2012), s. 167-173
  21. Lopato Przemyslaw, Chady Tomasz, "Time reversalpulsed terahertz inspection of dielectricstructures", International Journal of Applied Electromagnetics and Mechanics. - Vol. 39, nr 1-4 (2012), s. 427-433
  22. Lopato Przemyslaw, Chady Tomasz, "Terahertz detection and identification of defects in layered polymer composites and compositecoatings", NondestructiveTesting and Evaluation. - 2012, s. 1-6
  23. Lopato Przemyslaw, Chady Tomasz, "Energy and entropybased signal processing for terahertz inspection of homogeneous and composite materials adhesivejoints", Materials Science Forum. - Vol. 721 (2012), s. 132-137.
  24. Psuj Grzegorz, Chady Tomasz, EnokizonoMasato, TodakaTakashi, "Stress evaluation in non-oriented electrical steel samples by observation of vector magnetic flux under static and rotating field conditions", The 12th International Workshop on 1 & 2 Dimensional Magnetic Measurement and Testing : Short Paper Proceedings / Ed. : H. Pfutzner, G. Shilyashki& V. Galabov - Vienna : Vienna Magnetic Group Reports, 2012 - S. 55-56, ViennaMagneticGroup. Vienna, Austria, 3-6 September, 2012.
  25. Psuj Grzegorz, Chady Tomasz, Camerini Cesar Giron, "Eddy current transducer dedicated for sigma phase evaluation in duplex stainlesssteel", Journal of Sensors. - Volume 2012, Article ID 851231, 6 pages
  26. Psuj Grzegorz, Chady Tomasz, EnokizonoMasato, "Observation of material degradation under fatigue and static loading condition using selectedelectromagnetic NDT methods", Materials Science Forum. - Vol. 721 (2012), s. 120-126
  27. Sikora Ryszard, Chady Tomasz, Szymanik Barbara, "Infraredthermographic testing of composite materials with adhesive joints// W: 18th World Conference on Non-DestructiveTesting", Durban, SouthAfrica - S. 1-8, SouthAfricanInstitute for Non-Destructive Testing (SAINT). Durban, South Africa, 16-20 April, 2012.
  28. Sikora Ryszard, Baniukiewicz Piotr, Chady Tomasz, Lopato Przemyslaw, Psuj Grzegorz, "Artificial neural networks and fuzzy logic in nondestructive evaluation", 18th World Conference on Non-DestructiveTesting, Durban, SouthAfrica - S. 1-11, SouthAfricanInstitute for Non-Destructive Testing (SAINT). Durban, South Africa, 16-20 April, 2012.
  29. Sikora Ryszard, Chady Tomasz, Baniukiewicz Piotr, Lopato Przemyslaw, Napierala Lech, Pietrusewicz Tomasz, Psuj Grzegorz, "Intelligent system for radiogram analysis for welds' defects inspection - results of chosenalgorithms' work", 18th World Conference on Non-Destructive Testing [Dokumentelektroniczny] - Durban, South Africa - S. 1-7, SouthAfricanInstitute for Non-Destructive Testing (SAINT). Durban, South Africa, 16-20 April, 2012.

 

Lista krajowych i europejskich projektów badawczo-rozwojowych realizowanych w Katedrze Elektrotechniki WydziaÅ‚u Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, którymi kieruje bÄ…dź uczestniczy Kolega Tomasz Chady:

  1. Projekt rozwojowy INNOLOT/I/9/NCBR/2013, "Zaawansowane techniki wytwarzania kadÅ‚uba silników lotniczych", 2013-2016, (kierownik T. Chady),
  2. 7 Program Ramowy, akronimprojektu: HEMOW, numer kontraktu 269202, "Health Monitoring of Offshore Wind Farms", 2011-2014, (kierownik T. Chady),
  3. Projekt rozwojowy NN510538039, pt. "Badania nieniszczÄ…ce materiaÅ‚ów kompozytowych falami elektromagnetycznymi w paÅ›mie czÄ™stotliwoÅ›ci terahercowych", 2010-2013, (kierownik T. Chady),
  4. 7 Program Ramowy, akronimprojektu: AxleInspect, numer kontraktu 286573, "Development of novel inspection techniques for train axles", 2011-2013, (kierownik T. Chady),
  5. Projekt rozwojowy NR01003706, pt. "Inteligentny system analizy radiogramów", 2009-2012, (kierownikR. Sikora),
  6. 7 Program Ramowy, akronimprojektu: QualiTi, numer kontraktu: 222476, "Development of New and Novel Quality Control System for the Inspection of Titanium Components in Safety Critical Applications in the Aerospace Industry", 2008-2010, (kierownik T. Chady),
  7. 7 Program Ramowy, akronimprojektu: SubCTest, numer kontraktu: 222174, "Development of Novel Non Destructive Testing (NDT) Techniques and Autonomous Robots to be Deployed by Remote Operating Vehicles (ROVs) for the Sub-Sea inspection of Offshore Structure Welds", 2008-2010, (kierownik T. Chady),
  8. Projekt rozwojowy 3T10A01430, pt. "SprzÄ™towa realizacja wybranych ukÅ‚adów defektoskopii wiroprÄ…dowej", 2006-2009 (kierownik T. Chady),
  9. 6 Program Ramowy, akronim projektu: FilmFree , (NMP2-CT-2005-515746), "Opracowanie nowej technologii radiografii cyfrowej w celu przeprowadzenia zmian w "tradycyjnie mniej zaangażowanym w badania nieniszczące sektorze nadzoru przemysłowego" z radiografii klasycznej na zautomatyzowaną radiografię cyfrową". 2005-2009, (kierownik R. Sikora).

 

Opracował: Bogdan Piekarczyk


Copyright PTBNiDT SIMP ©